Diamond czech pony

Naše malá stáj se nachází v krásné krajině pod Řípem ve vesnici Straškov, kam jsme se přistěhovali v roce 1993 do starého statku s jednou stodolou a zahradou. Postupem času jsme si vybudovali funkční stáje přímo ve dvoře a pronajali výběh pro naše koně. První roky jsme se věnovali sportu – členové naší stáje „U Ryzáčka“ se účastnili převážně soutěží v drezuře – hlavně v kategoriích pro pony. Ve sportu jsme dosáhli krásných úspěchů hlavně díky naší dceři Míše Pavlisové, která v sedle Trinky vyhrála 2x MČR pony, s Baronem Trenkem zvítězila 3x v kategorii dětí na MČR v drezuře. Život naší rodiny se točil hlavně kolem koní. Nejen v tréninku byl vždy kůň nebo pony na prvním místě. Díky sportu jsme pochopili, že pro sport, ať drezuru nebo skákání, je nejdůležitější vhodný pony. Pony , který bude charakterní, exteriérem předurčený k práci pod sedlem – prostě jezditelný. Mnohdy jsme sháněli vhodného ponyho nejen pro naší Míšu, ale vybrat toho vhodného nebylo snadné……..

V roce 2011 jsme měli tu čest potkat výjimečného koně – ponyho, kterým je hřebec Diamant – plemene connemara. Celý rok 2012 jsme v jeho 18-ti letech s ním strávili po závodech, nejen v Čechách, ale i v zahraničí. Díky němu jsem pochopila, co člověk má chtít od ponyho, který je prvořadě určen pro děti. Rozhodnutí vrátit Diamanta do chovu / původně působil v plemenitbě v Německu / bylo pro nás tím hlavním impulsem zabývat se chovem poníků.

V Čechách plemenná kniha pro connemary není. Pod hlavičkou plemenné knihy českého sportovního ponyho jsme proto v roce 2013 zaregistrovali Diamanta jako plemeníka a koupili naše první 3 klisny do chovu. V roce 2014 se jako první naše hříbátko po Diamantovi narodila krásná tmavá hnědka. Chtěla jsem spojit její jméno s Diamantovým – a tak vznikla Diamond´s Safira, následovala Diamond´s Daira… Nyní už nejde udělat krok zpět a náš chov nelze nazvat jinak než „Diamond czech pony“.

Rok 2018 byl pro nás důležitým mezníkem – první 4-letí malí „Diamanti“ začínají pracovat nejen v naší stáji a budeme pečlivě sledovat jejich schopnosti.

Rozhodli jsme se zachovat Diamantovy geny v čistokrevném connemara chovu a zaregistrovali jsme se jako členové irské plemenné knihy CPBS. V roce 2017 jsme koupili 3 klisny plemene connemara z Dánska a Irska. Dvě klisničky na jaře 2018  absolvovaly svod jako 3-leté a 10-letá klisna Rose / připuštěná v Irsku / porodila první connemaří hříbátko v Čechách – překrásnou Diamond´s Cailin Connemara .

Rodina Pavlisova – Michala , Zdeněk, dcera Míša